Haberler

Eğitim Kurumlarında Alınacak Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Eğitim Kurumlarında Alınacak Güvenlik Önlemleri Nelerdir?
Eğitim 21 Haziran 2019 - Cuma

Eğitim Kurumlarında Alınacak Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Güvenlik Kameraları ile Kör Noktaların İzlenmesi
Güvenlik kameralarının kullanımında en çok düşülen hata, birlikte kullanılan kameraların görüş alanlarının yeterince değerlendirilmemesi ve kör noktaların gözden kaçırılmasıdır. Eğitim kurumlarında kullanılan kameraların görüş alan ve açılarının uygun olarak ayarlanması ve kör noktalara yer verilmemesi önemlidir. Bu kameraların kullanılmasının en gerekli olduğu bölgelere değinecek olursak:

  • Kapı girişleri ve kapı çıkışları, yangın çıkışları
  • Koridorlar ve kat girişleri
  • Kantin ve yemekhane bölgeleri
  • Kütüphane
  • Bilgisayar ve fen laboratuvarları
  • Konferans salonları
  • Park alanları
  • Spor salonları ve beden eğitimi alanları
  • Oyun alanları

Yerleştirilen bu kameralar sayesinde öğrenciler arasında gerçekleşebilecek hırsızlık, darp, sataşma, düzeni bozma gibi disiplin suçları, park alanlarına giriş çıkış yapan eğitim görevlisi ve velilerin takibi gibi birçok takip işlemi gerçekleştirilebilir.

Otomatik ve Uzaktan Kapı Kontrol Sistemleri Kullanılmalıdır
Okul girişleri ve çıkışları gibi yabancıların giriş ve çıkış yapabileceği kritik noktalarda uzaktan kontrollü kapı kontrol sistemlerinin kullanılması, aciliyet ve tehlike barındıran senaryolarda hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yangın, deprem gibi acil çıkış yapılması gereken durumlarda hızlı şekilde gerekli kapıların kullanıma açılması ve kullanımı tehlikeli olan bölgelerin kapatılması için kullanılabilecek bir sistemdir.

İnternet tabanlı kullanılabilen bu kontrol sistemleri okul içerisinde ve dışarısındayken kullanılmaya devam edilebilir, idari birimler okul dışından da okul güvenliğini sağlamaya devam edebilirler.

Okul Çevresinde Güvenlik Önlemleri
Okul binaları içerisinde her ne kadar gerekli güvenlik önlemleri sağlansa da, okulların bahçeleri ve bahçe giriş ve çıkışları, okul servislerinin bulunduğu park alanları gibi alanların güvenlikleri de oldukça önemlidir. Bu alanların gözlemlenmesi için portatif kamera sistemleri kullanılabilir veya yakınlarda bulunan yüksek yapıların üzerlerine kamera sistemleri kurulabilir. Ayrıca öğrenci servis sahiplerinin de aynı derecede ilgili olması ile servis içi kameraların kullanımı da yaygınlaştırılmalı
ve öğrenciler okul ve eve dönüş yolunda güvenliği sağlanmalıdır.

Her Zaman Acil Durum Planının Bulunması ve Hazırlıklı Olunması Gerekir
Güvenlik kameraları ve kapı kontrol sistemleri yüksek oranda güvenlik sağlasa da sağlayabilecekleri hizmet bir yere kadardır. Her durumda ortamda bulunan kişilerin ve güvenlikten sorumlu bireylerin bilgili ve hazırlıklı olması gerekir. Bu yüzden idarecilerin ve öğretmenlerin acil durumda yerine getirilmesi gerekenlere dair acil durum planları olmalı ve bu plan doğrultusunda yapılması gerekenler konusunda bilgilendirilmelidirler. Ayrıca öğrencilerin de bu planlardan haberdar edilmesi ve gerekli sorumluluklarının hatırlatılması gerekilmelidir. Aynı zamanda polis, itfaiye gibi acil durumda iletişime geçilecek kurumlarla daha önceden anlaşılmalı ve acil durum esnasında sahip olmaları gereken bilgilerin birçoğu önceden kendilerine iletilmelidir.