Haberler

Okul Güveniliği Hakkında

Okul Güveniliği Hakkında
Eğitim 21 Haziran 2019 - Cuma

Okuldaki güvenlik nedir diyebilirsiniz. Zaten öğretmenlerinin yanındalar. Güvenlikle ilgili ne sorunları olabilir diye düşünebilirsiniz ama eğitim tarihimiz okulda zarar gören, hatta hayatını kaybeden öğrencilerin hüzünlü öyküleriyle doludur. Okulun demir kapısına sıkışan, ana sınıfında üzerine okul tuvaletinin lavabosu düşen, okulda arkadaşı tarafından darp edildiği için canından olan ve okuldan kaçırılan küçücük çocukların hayat hikayeleri var.

En iyi öğretmeni seçme gayretine düşen sevgili anne babalar, o tuvaletlerin ve okul koridorlarının temizliğinin kimler tarafından hangi sıklıkla yapıldığını sorgulamış mıdır? Çünkü çocuklar hareketlidir, çocuklar koşar, hoplar, zıplar. Islak zeminde kayıp kafasını çarpmayacağının garantisi var mı? Büyük sınıflarla küçük yaş sınıfları aynı anda teneffüse çıktığında küçük çocukların arada kalacağını düşünüyor muyuz? Okul bahçeleri ve teneffüs saatleri buna göre organize edilmiş mi?

Peki ya kantinler? Kantinlerde neler satılacak? Okulda sağlık kabini var mı mesela? En azından sağlık dolabı ve ilk yardım malzemesi var mı? Sordunuz mu okula kayıt yaptırırken bu soruları?

Muhtemelen birçoğumuzun bu sorulara verecek net yanıtları yoktur. Öyleyse nelere dikkat etmeliyiz konusunu alt alta yazalım ve tekrar gözden geçirelim. Mümkünse okullara gidip var olan eksikliklerin tamamlanmasını talep edelim.

– Okul dolapları, raflar ve tahtalar duvara sabitlenmiş olmalıdır.

– Okul  koridorları, sınıflar ve özellikle tuvaletlerin temizliği çok önemli. Tuvaletler muhakkak sık sık temizlenmeli, hem sağlık ve temizlik açısından hem de çocukların ıslak zemine düşerek yaralanması tehlikesinin önüne geçmek açısından bu konu çok önemlidir.

– Servis başlı başına üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu. Serviste mutlaka servis sorumlusu bulunmalı. Çocuklar yakın mesafedeki okula uzun süreler boyunca serviste kalarak ulaşıyorsa okulun servis sorunu yaşadığını ve az araçla çok sayıda çocuğu taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

– Okulda yemek veriliyorsa hangi şirketler tarafından verildiğini ve sağlık belgelerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Hatta yemek şirketlerinin gıda uzmanları bulunmalıdır, tanışmanızda fayda var.  

– Okulun sağlık kabini, reviri ya da çocukların sağlık sorunlarını takip edip sizi bilgilendirecek, en azından acil durumlarda siz ulaşıncaya kadar hastaneye yönlendirecek bir sağlık çalışanı olup olmadığını soruşturun.

– Okul bahçesindeki spor alanlarının, varsa basket potasının, kale direklerinin ve okul duvarlarının sabit olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

– Okul kantinlerinde gazlı içecekler, soğuk çaylar, şekerlemeler, çikolatalar, cipsler, boyalı gıdalar ve hamur işleri satışı yasaktır. Lütfen bu konuda siz de dikkatli olun, takip edin. Gerekli gördüğünüz hallerde uyarın. Satılmasını engellemek yine siz anne babaların elindedir.

– Akran zorbalığına karşı okul yönetimiyle ve öğretmeniyle yakın ilişkide olmanız çok önemli. Çocuğunuzun size anlattığı her şeyi çok dikkatle dinleyin. Özellikle kendisine yönelik şiddet eylemlerinden bahsediyorsa çok ciddiye almanız gerekir.

– Sadece çocuğunuzu değil, arkadaşlarını da dinleyin. Özellikle şiddet gören ya da tacize uğrayan çocuk yaşadıklarını anlatmak istemeyebilir, korkar, utanır. Ama arkadaşları yaşananları anlatacaktır.

– En tehlikeli yerlerden biri merdivenler. Merdivenlerin korkulukları yüksek ve sağlam olmalı. Ayrıca küçük sınıflar açısından sınıfların üst katlarda değil,  giriş katlarında olması sağlıklı ve doğrudur.

– Okul yönetimi ve yetkili personelin odaları sınıfları görebilecek ve kolay ulaşılabilecek noktada konumlanmış olmalıdır.

– Okulun yangın merdiveni ve yangın çıkış kapıları olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

– Okulun amacı çocuklara sadece akademik eğitim vermek değildir. Çocuğu bütün özelliklerine saygı duyarak, onu çevresiyle uyum içinde ve kendisiyle barışık bir birey olarak hayata hazırlamaktır. Bu da ne öğrendiğinden daha çok öğrendikleriyle ne yapabildiğiyle ilgilidir. Ve elbette en önce sağlığı ve okuldaki güvenliğiyle ilgilidir. Güvenliğini sağlayamadığınız çocuğa akademik olarak bir şey veremezsiniz.

Tüm anne babalara, öğretmen, eğitimci ve öğrencilerimize başarılar ve sağlık dolu yıllar diliyoruz.