Haberler

Okullarda Güvenlik Sorunları Nasıl Aşılır?

Okullarda Güvenlik Sorunları Nasıl Aşılır?
Eğitim 21 Haziran 2019 - Cuma

“Güvenli eğitim-öğrenim ortamları hazırlamak; öğrencilerin akademik başarıları için büyük yatırımdır.”

Okullarda Güvenlik Sorunları Nasıl Aşılır?

Okullardaki güvenlik her zaman en önemli öncelik olmalıdır, ancak son zamanlarda bir zorunluluk haline geldi, zira tüm ülkede asap bozan, kaygı, korku ve endişeye neden olan terör onlarca yıldır, her kesimin ve her ülkenin başına beladır. Ülke çapında gerçekleşen her terör ve şiddet eylemi sonrasında tedirgin olan ebeveynler, okul idarecileri ve sosyal topluluklar, çocuklarımızı okulda nasıl güvende tutabileceğimizi ve gelecek trajedileri nasıl önleyebileceğimizi merak ediyor. Bu konuda söylenecek pek çok söz var elbette…

Tüm okul ve okul-toplum durumlarına tek bir stratejinin veya birden fazla stratejinin bir koleksiyonunun dahi uymadığını ve acil durumları yönetmek için il- ilçe ve bina spesifik yönergelerinin bireysel olarak geliştirilmesi, eğitilmesi, test edilmesi ve uygulanması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Meseleyi yönetmede başarının sağlanması, yetkililerin bu konuları dengeli ve rasyonel bir şekilde iletmesini ve ayrıca okul paydaşlarını, okulların ve toplumların güvenliğini sağlamak için herkesin oynadığı rol konusunda eğitmelerini gerektirir.

Okul güvenliğinde, her türlü olumsuz ihtimali görmezden gelme veya göz ardı etmemizin getireceği faturayı hiç bir yaptırım telafi edemez. Bununla birlikte, her zaman farkındalık önemlidir. Bir tehdit ne kadar çabuk tespit edilirse, o kadar hızlı giderilebilir. Bir güvenlik planının bulunduğunun bilinirliği bile, başlamadan önce bir saldırıyı engelleyebilir. Huzursuz öğrenciler ve veliler için korkuyu bastırabilir, toplumu güvenlik planına sokarak, güven ve huzuru artırabilir.

Daha Güvenli Öğrenme Çevreleri Oluşturmak için Öneriler

Teknoloji: Daha güvenli bir okul ortamına geçişin en önemli adımlarından biri; teknoloji kullanarak proaktif adımlar atmak. Bahçe etrafına, kalın duvarlar, tel örgü çekilmesi, anahtar sistemleri, kapı-pencerelere demir korumalık, gibi koruyucu ve caydırıcı önlemlerden sonra, modern teknolojinin güvenlik ihtiyacı için geliştirdiği sistemlerin kullanılması büyük önem taşıyor. Bu amaçla üretilmiş kamera sistemleri, görüntü aktarım mekanizmaları, kartlı geçiş -turnike, vb donatılar fonksiyonel bir biçimde konumlandırılmış ise emniyet sorunlarınızı sıfıra indirebiliyor.